Kokneses mūzikas skola
lapas galva

Kokneses novads

Starptautiskās Rīgas Saksofonu Dienas viesosies arī Koknesē

10.09.2014

img-20140911-wa0002.jpgPēdējo gadu laikā Rīga ir kļuvusi par pūšaminstrumentu izglītības centru Baltijā, vietu, kur regulāri tiekas labākie pūšaminstrumentu meistari no Eiropas Mūzikas akadēmijām un orķestriem. 2015.gada pavasarī notiks jau 6. Rīgas Starptautiskais Brass Simpozijs, bet š.g 7.–12.oktobrī – Otrais Starptautiskais Koka pūšaminstrumentu Simpozijs un 13.-18.oktobrī – Starptautiskās Rīgas Saksofonu Dienas. Tās ir ne tikai meistarklases, bet arī lekcijas, semināri, darbs dažādos ansambļos, kurus veido simpozija dalībnieki - studenti kopā ar viesprofesoriem, koncerti, kā arī pazīstamu firmu mūzikas instrumentu izstādes. Šie pasākumi ir ļoti populāri ne tikai Latvijā, bet arī mūsu kaimiņvalstīs – katru gadu tajos piedalās Igaunijas un Lietuvas Mūzikas akadēmiju studenti un pasniedzēji, bet Rīgas Saksofonu Dienās mūsu viesi būs arī Dānijas un Somijas studenti.

Visos šajos pasākumos gaidīti ir arī Latvijas mūzikas skolu pasniedzēji ar saviem audzēkņiem un visu profesionālo orķestru mūziķi, bet šogad ar Kultūrkapitāla Fonda atbalstu esam ieplānojuši paplašināt šo pasākumu robežas, iepazīstinot vairāku Latvijas reģionu mūzikas skolu audzēkņus ar starptautisku meistarklašu īpašo atmosfēru. Koka pūšaminstrumenti skanēs Siguldā 9.oktobrī, bet saksofoni – Koknesē 16.oktobrī. Savukārt metāla pūšaminstrumenti aprīlī pieskandinās Cēsis. Vairumam Ziemeļvalstu Mūzikas akadēmiju ir ļoti spēcīgas saksofona spēles skolas. Baltijas valstīs saksofona spēles pamatlicējs ir Artis Sīmanis, JVLMA pašreizējais rektors un aktīvi koncertējošs mūziķis, kurš arī pats studējis Dānijas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Viņš ir iedibinājis starptautisko festivālu SAXOPHONIA, kas notiek reizi divos gados, izveidojis Rīgas Saksofonu kvartetu un saksofona klasi JVLMA. Festivāla SAXOPHONIA ietvaros Latvijā koncertējuši izcili mūziķi, līdztekus vadot meistarklases Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Rīgas Saksofonu Dienu starptautisko viesprofesoru komandu veido trīs izcili mūziķi – Johanness Torels (Johannes Thorell) no Dānijas, Jorgens Petersons (Jörgen Pettersson) no Zviedrijas un Rolfs-Eriks Nīstroms (Rolf-Erik Nystrom) no Norvēģijas.

Johaness Torels ir viens no vadošajiem Skandināvijas saksofonistiem, kura solista debija bija Edisona Deņisova Koncerta izpildījums kopā ar Stokholmas Filharmonijas orķestri 2002.gadā. Kopš tā laika viņš aktīvi koncertē, ieguvis pirmo vietu Volfganga Jakobi konkursā Minhenē un saņēmis vairākas balvas par laikmetīgās mūzikas atskaņojumiem.

Jorgens Petersons ir Stokholmas Saksofonu kvarteta dalībnieks un intensīvi sadarbojas ar mūsdienu komponistiem. Augošā interese par saksofona iespējām lielā mērā vairojusi viņa tehniskās spējas un mākslinieka temperamentu. Viņš bieži spēlē īpaši viņam rakstītus darbus un divas reizes saņēmis Zviedrijas Komponistu Savienības labākā interpreta balvu.

Norvēģu saksofonista Rolfa Erika Nīstroma darbība ir neparasti daudzveidīga – viņš spēlē laikmetīgo klasisko mūziku, sadarbojas ar pasaules vadošajiem folkmūziķiem un simfoniskajiem orķestriem. Viņa spēles stils un tehniskās dotības ir unikālas un ievērojami paplašina saksofona iespēju tradicionālās robežas. Pazīstams ar spēju lieliski orientēties jaunās muzikālās situācijās un sniegt savu īpašu pienesumu un izteiksmi. Viņam raksta mūsdienu ievērojamākie komponisti. Rolfs Eriks ir viens no Norvēģijas atzītākajiem un starptautiski aktīvākajiem mūziķiem.

No Latvijas puses šā projekta „dvēsele” ir saksofonists Arvīds Kazlausks – vairāku starptautisku konkursu laureāts, lielisks koncertējošs mūziķis, kura kontā ir vairāki latviešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumi, saksofona spēles pasniedzējs Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Foto: no kreisās Laura Vilcāne, Līva Bitnere, Solveiga Vikšere un Elza Lācīte.

Pasākumu kalendārs
<>

Jaunākās galerijas


back to top