Kokneses mūzikas skola
lapas galva

Kokneses novads

Laime būt kopā brīnišķīgajā mūzikas pasaulē

08.06.2016

1kmuz_1.jpgKokneses mūzikas skola jau 25 gadus ir kā gaiša saliņa, kur mūsu jaunā paaudze sāk savu ceļojumu mūzikas skaņu pasaulē. Šis gads Kokneses mūzikas skolā jau iesākās jubilejas zīmē – piecu mēnešu garumā mēs varējām būt aculiecinieki iedvesmojošiem skolas audzēkņu un absolventu koncertiem. 4.jūnija vakarā Kokneses kultūras namā Kokneses mūzikas skolas kolektīvs kopā ar savējiem – audzēkņu vecākiem, absolventiem, draugiem un atbalstītājiem, visiem mīļi gaidītiem ciemiņiem svinēja savus svētkus.

Kādi ir bijuši Kokneses mūzikas skolas 25 gadi? Gatavojoties skolas dzimšanas dienai izdots buklets – kā īss atskats svarīgākajos skolas notikumos un tajā arī rodama atbilde: „Ir padarītais uz ko atskatīties un daudz darāmā ko vēl jāpaveic. Skolu absolvējuši 200 audzēkņi, sasniegti spoži panākumi, uzvaras, piedzīvotas arī neveiksmes! Viss kā dzīvē!”

Neliela valstiņa zem sava karoga

Dzimšanas dienas svinības sākās ar kopīgi nodziedātu Valsts himnu un arī Kokneses Mūzikas skolas himnu (J.Bumbiša mūzika, S.Cīrules vārdi), kurā vārdi: „Bet mazo skoliņu, Šo skaņu saliņu, Es vienmēr sirdī glabāšu.” – daudziem šajā vakarā sasaucās ar skolas karogā attainoto melnbalto taustiņu ceļu, kas lai arī ved kalnā, atgādina par ceļa sākumu.

Kokneses mūzikas skolas direktore Silvija Cīrule, kura visus šos gadus veltījusi skolas izaugsmei, vadot jubilejas pasākumu, aicināja doties atmiņu pastaigā, ieskatoties fotogrāfijās un video ierakstos, ieklausoties skolas jubilejai veltītajās skolēnu rakstītajās esejās, baudot muzikālus un dziesmotus priekšnesumus.

„Tālajā 1991. gada 1.septembrī bērnudārza „Gundega” brīvajās telpās ienāca Kokneses mūzikas skola. Ar mīlestību un lielu izdomu skolas darbam piemērojām telpas, sagādājām nepieciešamo mūzikas instrumentu minimumu un mūzikas studijas varēja sākties! Gadiem ejot un skolēnu skaitam pieaugot, telpas kļuva par šaurām un skolu pārcēla uz ēkas kreiso spārnu, kur tā ir joprojām. Pēc Voldemāra Reisnera skices un ar Aizkraukles mākslas skolas skolotājas Ineses Dembovskas palīdzību tapa skolas karogs, nu jutāmies kā neliela valstiņa zem kuras karoga būs dzīvot un strādāt. Pirms piecpadsmit gadiem, izsludinot konkursu, tika apstiprināta arī skolas himna.” – tā pirmos skolas gadus raksturoja Silvija Cīrule.

Dzied visi - no pirmklasnieka līdz absolventam

Kora klases dziedātajā „Dziesmā par pasaules skaistumu” izskanēja vēlējums: „ „Lai katram ir sava gaita, lai katram pa laimītei tiek.”

„Visiecienītākais muzicēšanas veids skolā ir dziedāšana. Dziedam visi, neatkarīgi no izvēlētās specialitātes – no pirmklasnieka līdz absolventam. Kopš 1995. gada esam katru Latvijas skolu un jaunatnes Dziesmu un deju svētku dalībnieki. Šajā gadā Dziesmu svētku laikā iepazināmies ar Berlīnes jauniešu kori un sniedzām kopīgu koncertu Rīgā Anglikāņu baznīcā,” – pastāstīja skolas direktore. Par šo neaizmirstamo notikumu vēstīja arī video kadri uz lielā ekrāna. Kokneses Mūzikas skolas kora ceļi ne reizi vien krustojušies ar dziedātājiem no Vācijas. Četrus gadus koris viesojies viesmīlīgajā Kokneses sadraudzības pilsētā Vitingenā. Bet pēc Vācu Samariešu biedrības lūguma dziedāts pat Rundāles pilī! Silvijas Cīrules iesāktās kora tradīcijas turpināja kopt Aija Liepiņa (kora vadītāja 2002.-2013.), bet 2015. gadā Dziesmu un deju svētkos koris jau dziedāja Leldes Kamzoles-Gagaines vadībā.

90. gados Latvijas mūzikas skolās sākās kokles ziedu laiki – tos piedzīvoja arī Koknese. Skolotāja Eva Gardievīte īsā laikā spēja saliedēt lielisku koklētāju ansambli. 1992. gadā koklētāju ansamblis pārstāvēja Koknesi Hanzas dienās Tallinā. No skatuves uz skatuvi meitenes pavadīja vieni un tie paši igauņu puiši, kuriem bija iepatikusies kokles skaņa un šķelmīgās koknesietes! Pamazām kokļu vilnis noplaka, kokles klases meitenes absolvēja skolu un atstāja jaukas atmiņas par sevi un šo tautisko mūzikas instrumentu.

Savs vijolnieču ansamblis un saksofonu kvartets

Skatītāju aplausu pavadīti uz skatuves uznāca Vijoļspēles klases meitenes un viņu skolotājs Jānis Atslēga, savā priekšnesumā atklājot, cik krāsains un saulains ir vijoles skanējums. Par šo klasi Silvija Cīrule atgādināja: „2008. gadā skolā sāka darboties Vijoļspēles klase jaunās skolotājas Marijas Vildes vadībā. No 2012. gada vijoles spēli māca Jānis Atslēga, kurš uz vijoles spēli atslēdza meiteņu sirdis! Tagad mums ir savs vijolnieču ansamblis!” Kopā ar akordeona klasi ir izveidots jauns kolektīvs – akordeona un vijoles klases orķestris, kuru vada pedagoģe Iveta Bērziņa.

Savs ilgais ceļš 25 gadu garumā Kokneses Mūzikas skolā ir Pūšaminstrumentu klasei. Interesants un notikumiem bagāts laiks sākās 2000. gadā, kad flautas spēli sāk mācīt Gundega Ermiča. Divus gadus skolotājai bija palīgi – Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studentes Egija Veldre un Katarina Ignatoviča. Jubilejas koncertā sava vieta bija arī flautas skanējumam.

2000.gads skolas vēsturē paliks ar skolotāju Puķīšu maiņu – stafeti no Gunta Puķīša pārņēma Ziedonis Puķītis. „Līdzīgi kokļu vilnim šajā laikā Latvijai pāri vēlās saksofonu vilnis, kurš par laimi Koknesē vēl nav beidzies! Nenoliedzami, ka skolēnu panākumi konkursos un festivālos pēdējos 16 gados ir izcilā pedagoga Ziedoņa Puķīša nopelns. Paldies par ieguldījumu Pūšaminstrumentu nodaļas popularizēšanā skolotājam Guntim Puķītim, Ziedonim Puķītim un koncertmeistarei Allai Puķītei!” – ar gandarījumu sacīja Silvija Cīrule. Skolā ir nomainījušās vairāku saksofonu kvartetu paaudzes, vienu no tiem dzirdējām iemūžinātajā ierakstā, bet koncertā skatītājus priecēja saksofonu kvintets.

Ar uzticību kamerorķestrim

„Ja bērnu aizrauj mūzikas pasaule, tad liels ieguvums ir mācības mūzikas skolā. Esmu priecīga, ka Koknesē ir šāda iespēja. Mūzikas skolā valda miers, mūzika, siltas sajūtas un harmonija. Ieejot skolā ir sajūta, ka esi iegājis pilnīgi citā pasaulē,” - tā savā esejā raksta flautas spēles klases audzēkne Lilija Ozoliņa un līdzīgi domā arī citi, kuri dodas cauri mūzikas skaņu burvībai. Runājot par Akordeona klasi, Silvija Cīrule atsauca atmiņā laiku, kad skola darbojās kā Pļaviņu Mūzikas skolas filiāle. 1988. gadā no Rīgas bērniem mācīt visnotaļ sarežģīto mūzikas instrumentu – akordeonu, brauca skolotāja Jeļena Bahvalova. Gadu vēlāk skolā sāka strādāt Zigmunds Zīlītis, lieliski saprototies ar audzēkņiem, izveidojot akordeonistu ansambli. 1994. gadā viņa iesākto turpināja Aivars Miķelsons, bet 1997. gadā akordeona spēles apmācību uzsāka Iveta Bērziņa. Ar degsmi un lielu pacietību viņa ir izveidojusi skolas kamerorķestri, kurš gadu gaitā kļuvis ļoti populārs audzēkņu vidū un muzicējis Rīgas ievērojamākās koncertzālēs. „Mūs iepriecina absolventu uzticība orķestrim, jo kamēr viņi ir Koknesē, ar prieku muzicē iemīļotajā kolektīvā,” atzina skolas direktore.

Par to pārliecinājāmies arī šajā vakarā, jo kamerorķestris, kura sastāvā spēlē gan pavisam mazi ķipari, gan skolas beidzēji, apliecināja, cik ļoti viņiem patīk spēlēt akordeonu! Skatītāji uzgavilēja itāliešu tā dēvētajām „mīļdziesmiņām”, kā arī latviešu tautasdziesmu melodijām.

Bijušie absolventi pārsteidz un iedvesmo

Klavierspēles klase darbojas no skolas pirmsākumiem un ir viena no lielākajām. Tajā savas radošus centienus kā nedzēšamas pēdas atstājuši pedagogi: Silvija Cīrule, Māra Kalniņa, Iveta Ugaine, Iveta Biķerniece, Regīna Rezņikova, Evija Gīle. Savu sirds darbu ar mīlestību turpina Oksana Smelnaka un Alla Puķīte, kā arī Ilona Makareni un Jānis Bumbišs – abi kādreizējie Silvijas Cīrules audzēkņi, veidojot amatu pēctecību. Pēctecība vērojama arī ģimenes saitēs. Skolotāja Jāņa Bumbiša iemīto taku par plašu ceļu mūzikas pasaulē izveidojis dēls Kaspars Bumbišs, kurš pavisam nesen ir pabeidzis maģistra studijas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā. Šajos Kokneses mūzikas skolas svētkos Kaspara Bumbiša spēlētais F.Lista skaņdarbs bija augstākās meistarības parāde un skaists apliecinājums vietai, kur sācies viņa ceļš mūzikā. Kaspars Bumbišs ir talantīgās pedagoģes Oksanas Smelnakas bijušais audzēknis. Otrs brīnišķīgais pārsteigums bija vēl divu skolotājas Smelnakas audzēkņu Gitas Tarasovas un Raita Kveska uzstāšanās, izpildot Dvoržāka „Slāvu deju”.

Ja šajās jubilejas svinībās būtu ieradušies un muzicējuši visi bijušie absolventi, daudzos konkursos un festivālos godalgoto vietu ieguvēji, dzimšanas dienas svinēšana ilgtu vairākas dienas!

Spēkus atjauno kopā muzicējot

Kā spēkus atjauno sava darba entuziasti – Kokneses mūzikas skolas pedagogi un arī pārējie kolektīva darbinieki? Izrādās, ka enerģija vislabāk atgūstama kolēģes Rutas pirtiņā un kopā muzicējot! Dzimšanas dienas svinības bija īstā reize visiem klātesošajiem dāvāt savu nerimstošu dzīves un mūzikas mīlestību, apvienojoties vienā līksmā jubilejas orķestrī. Kokneses mūzikas skolu 25 gadu jubilejā sirsnīgi sveica novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris, atzinīgi novērtējot skolas direktores Silvijas Cīrules milzīgo ieguldījumu skolas attīstībā un izaugsmē un pasniedzot Kokneses novada domes Atzinības rakstus vairākiem ilggadējiem pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem.

Skolas radošajam kolektīvam daudz laimes vēlēja kolēģi no Pļaviņu, Aizkraukles, Skrīveru, Lielvārdes mūzikas skolām, Kokneses novada izglītības iestāžu pārstāvji, audzēkņi, viņu vecāki un absolventi.

Izdotajā jubilejas bukletā sasilda Silvijas Cīrules vārdi: „Tā ar Dieva palīdzību un pašu centieniem turpinām strādāt. No sirds pateicos visiem bijušajiem un esošajiem skolas skolotājiem, audzēkņiem un audzēkņu vecākiem par laimi kopā dzīvot šajā brīnišķīgajā pasaulē – Mūzikā.”

Sarmīte Rode

Pasākumu kalendārs
<>

Jaunākās galerijas


back to top